KARABÜK İLİ ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ

KENDİ ANA ARISINI ÜRETECEK ARICILARIMIZA ANA ARI ÜRETİM MATERYALLERİ DAĞITILDI

Ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimiz arıcılarının  sorunlarından belki de en önemlisi kaliteli, genç, bölgeye uyumlu ve yüksek verimli ana arılarla çalışılmaması ve bunun neticesi olarak yaşanan verim düşüklüğüdür.  İlimizde kısmen de olsa bu sorunu aşabilmek, arıcımızın arılığındaki yada temin edeceği yüksek verimli ırklardan en azından kendi ana arısını kendisinin üretmesini sağlamak amacıyla açılan ana arı yetiştirme kursuna 42 kursiyer katılmış ve başarılı olmuştur.

Kursiyerlerimizin öğrendiklerini pratiğe geçirebilmeleri  amacıyla gerekli olan mataryellerin temini için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz tarafından toplam bedeli 30.000 TL. civarında olan ve %50 Özel İdare destekli olarak hazırladığımız proje ile talep eden; 22 arıcımıza birer adet Yasaeng Seti, 35 arıcımıza ikişer adet toplam 70 adet damızlık saf Kafkas ana arı, 35 arıcımıza 10’ar adeten toplam 350 adet 6 çerçevelik strafor tipi ruşet kovan dağıtımları 15 Haziran 2016 günü yapılan törenle gerçekleştirildi.

Türkiye de arıcılara yönelik olarak hazırlanan; proje bedeli fazla olmasa da  bu derece kapsamlı bir projenin ilk defa  ilimizde uygulandığına inanıyoruz. Bu ve daha önceki arıcılıkla ilgili projeleri destekleyip, hayata geçmesinde katkıları olan Sayın valimize, İl Özel İdaresi Yetkilileri ve özellikle de arıcılığa ayrı bir önem veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Sayın Cemalettin ÇATAKLI’ya projeden faydalanan arıcılarımız adına teşekkür ediyoruz.

  
1657 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret57969
Üyelik Girişi
AlışSatış
Dolar7.50437.5344
Euro8.95808.9939
Hava Durumu
Saat