KARABÜK İLİ ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ

Arıcılık Malzemeleri

 

1         Arıcı körüğü: Arıcının en büyük yardımcısıdır, arılara duman vermek için kullanılır. Piyasada değişik türlerde mevcuttur. Duman arıların bal yemesine ve sakinleştirilmesini sağlar.
            Balda dumandan dolayı kül ve kalıntı olabileceğini unutmamalıyız. Bundan dolayı körük içerisinde zararlı maddeler yakmamalıyız. Gazete ve yumurta kartonlarında kurşun ve ağır metal bulunduğundan kullanılması sakıncalıdır. Bunun yerine doğal yanıcı maddeler kullanmalıyız:
a         Elma - Portakal – Limon kabukları kurutulup yakılabilir.
b         Çürümüş ağaç parçacıkları körükte yakılabilir.
c         Kurutulmuş ceviz yaprağı körük içinde yakılarak kovan çalışmalarında kullanılırsa           varoa’nın azaltılmasında faydalıdır.
d         Mısır koçanı parçacıklar halinde yakılabilir.
2         Arıcı maskesi: Arıcılıkta çalışırken giyilir. Kolu ve kolsuz olanları vardır. Arıların sokmasını önler, en iyi maske gömlekli ve aşağıdan bağlanabilendir.
3         Eldiven: Arıların sokmasına karşı elleri korur, usta arıcılar kullanmaz, genellikle arıcılığa yeni başlayanlar kullanır.
4         Biz: Çerçevelere tel takmak için çerçeveleri delmeye yarar.
5         Çerçeve teli: Petekleri çerçevelere sabitleştirmek için kullanılır.
6         Sun’ i petek: Bildiğimiz bal mumundan petek imal makinalarından imal edilerek temel petek olarak çerçevelere takılır.
7         Arıcı fırçası: Kovan aktarmada her türlü kontrolde arıları sıkışıp ölmemesi için süpürmek amacıyla kullanılır.
8         Çerçeve kalıbı: Çerçevenin içine girecek şekilde fakat çerçeve üzererine yerleştirince tam çerçevenin yarısına kadar gelir. Çerçeve teli, mahmus ve mutavası kullanmadan günüş sıcaklığıyla çerçevelere petek takmaya yarar. Peteklerin takılmasında çok pretik ve kolaydır.
9         Kovan açacağı: Yörelere göre el demiri... Vs gibi isimlerde verilir. Arıların propolis ile yapıştırdığı çerçeve örtü tahtalarını birbirinden kolaylıkla ayırmaya yarar.
10     Ana arı ızgarası: Ana arının ballığa çıkması önlemk için, işçi arıların geçebileceği ana ve erkek arıların geçemeyeceği yapılmış ızgaradır.
11     Arı yemliği: Arıları yemlemede kullanılır. Değişik şekilleri vardır.
12     Ana arı kafesi: Ana naklinde ve ana değişmede kullanılır.
13     Mum ibriği: Mum eriterek petek takılmasında kullanılır.
14     Bal bıçağı: Petekli balı çerçeveden almak istenfğinde peteği çerçeveden kolayca ayırmak için kullanılır.
15     Sır tarağı: Sırlı çerçeveleri sağım sırasında sırrını bozmak için kullanılır.
16     Cımbız: Ana arıyı öldürmeden yakalanmada kullanılır.
17     Arıcı mahmuzu: Peteği çerçeve telini tespit etmeye yarar.
18     Polen kapanı: Çiçek tozu elde etmeye yarar.
19     Erkek arı kapanı: Kovandaki erkek arıları yakalamada kullanılır.

20     Petek imal makinası: Suni petek imal etmede kullanılır. Seri şekilde imal eden makinalar olduğu gibi basit olanlarıda vardır.

21     Bal süzme makinası: Balla dolu peteklerin balını peteği kırmadan almaya yarar, böylece süzme bal elde edilir. Santrifüj esasına göre çalışır, elle ve elektirikle çalışanları vardır. 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret65863
Üyelik Girişi
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Hava Durumu
Saat