KARABÜK İLİ ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ

Faaliyetlerimiz

 

KURULUŞUMUZDAN BU GÜNE FAALİYETLERİMİZ ;

Ülkemiz genelinde ve İlimiz şartlarında yapılan arıcılıkta arı kayıplarının ana nedeni bakım, besleme hataları hastalık ve zararlılara karşı uygun ilaçların uygun zamanda ve miktarda kullanılmayışı yani eğitim ve uygulama eksikliği olarak ortaya çıkmaktadır. Birlik olarak çalışmalarımızın başlangıç noktalarının bu konular olduğu anlaşılmıştır. Bu amaçla
-2004 yılı sonbaharında Ankara Kazan Destek AŞ'den 400 kg. arı keki getirilerek  20 arıcımıza dağıttık. Arıcılıktaki gelişmelerden, yeni uygulamalardan, destek ve teşviklerden haberdar olmak amacıyla Merkez Birliğine üye olduk.
-2005 İlkbahar döneminde 50 kg. kapasiteli 1 adet Şeker öğütme makinesi ile 1 adet hamur yoğurma makinesi satın alınarak, İl Tarım Müdürlüğünce Birliğe tahsis  edilen yerde elinde süzme balı olan arıcılarımız ihtiyacı oranında toz şekerlerini de getirip, Birlik yönetiminden bir görevlinin nezaretinde şekeri öğütüp genel giderleri karşılayacak oranda cüzi bir ücret karşılığında her mevsimde kendi keklerini yapabilmektedirler. Önümüzdeki dönemde Birlik adına markasını aldığımız arı kekinin ruhsatını da alarak üretim yapmamız, hatta piyasaya arz etmemiz hedeflerimiz arasındadır.
-Arıların en büyük düşmanlarından olan ve iki sene uygun şekilde mücadele edilmediğinde kesin o kovanın ölümüne neden olan  ve her arıcımızın en çok dikkat etmesi gereken varroa akarı   mücadelesinde kullanılmak üzere İlkbahar ve Sonbahar  dönemlerinde  gerekli olan ve etkili maddeleri farklı olan  ilaçlar temin edilerek  ihtiyacı olan  üyelerimize piyasadan daha düşük fiyatlarla  verilmektedir.
-Üyelerimizin ihtiyaç duydukları arıcılık alet ve malzemelerinin siparişleri önceden alınmak suretiyle tedarik ve teslim edilmeye çalışılmaktadır.
-2005 yılında 350  adet  2006 yılında  400 adet  2007 yılında da 850 adet olmak üzere bu güne kadar 1600 adet damızlık vasfı iyi olan ana arılar Birliğimiz kanalıyla temin edilip, talep eden üyelere verilmiştir. 
2007 yılında alınan ana arılar hariç önceki yıllarda alınan ana arıların desteklemeleri hak sahiplerine ödenmiştir.
Üyelerimizin ürünlerini daha rahat pazarlayabilmeleri için TPE ye müracaat edilmiş, Bal, Kek ve Kovan   ve kovan malzemeleri  üzerine Markamız  "Safran-Kar" adıyla tescil edilmiştir.Bu konularda aldığımız markamız 10 yıl boyunca kullanılabilecektir.
- Eğitim Çalışmalarımız: 2005 Yılında İl Tarım Müdürlüğü Toplantı salonunda açılan arıcılık kurslarına toplam 55 Kursiyer katılmış ve kurs öğretmeni olarak Başkan Fuat ALPAY görevlendirilmiştir. Kursiyerlere sertifika verilmiştir.
2006 Yılı Mart ayında 60 Üyenin katılımıyla arıcılıkta değişik konularda bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.
2006  Yılı Nisan ayında Eflani Halk Eğitim Merkezinde Yönetim Kurulu üyesi  Ahmet ÇETİN tarafından 35 Arıcıya kurs verilmiş ve sertifikaları dağıtılmıştır. Yine yönetim kurulu üyesi  Ahmet ÇETİN tarafından 2006 Yılı Haziran ayında Eflani Halk Eğitim Merkezinde arıcılık sergisi açılmış olup sergiye İl Makamlarından ve çevre İlçelerden geniş katılım olmuştur.
2007 Yılında Arıcılar Birliğimiz ve İl Müdürlüğümüzle birlikte düzenlenen ve Prof. Dr. Muhsin DOĞAROĞLU'nun  vermiş olduğu konferansa İl Merkezi ve İlçelerimizden 300 civarında arıcımız katılmışlardır.
2007 yılında Yenice İlçe Merkezi ve Yortanpazarı  Beldesinde açılan arıcılık kurslarına toplam 35 arıcı katılmış, Birlik Yönetim Kurulu üyelerinden Fuat ALPAY ve Mustafa BOZ tarafından verilen kursların sonunda başarılı olanlara belgeleri verilmiştir.
Eğitim çalışmalarımız gerek bire bir olarak arılıklarda, büroda veya rastlanılan her yerde devam ettiği gibi,talep olduğu sürece senenin her mevsiminde il ve ilçelerimizde verilmektedir.
2005 yılında 2, 2006 yılında 3 ve 2007 yılında 2 arıcımızın sönmüş ve hastalık şüphesi  görülen  kovanlarından       numuneler alınarak Ankara da değişik laboratuarlara gönderilmiş, sonuçlar kendilerine bildirilmiştir. Yoğun ve şüpheli ölümlerde ölüm sebeplerinin kesin anlaşılabilmesi için bu gibi çalışmalar devamlı olarak yapılacaktır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret65863
Üyelik Girişi
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Hava Durumu
Saat