KARABÜK İLİ ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ

Bölgemiz

KARABÜK'TE ARICILIK

Batı Karadeniz Bölgesinin geçit kuşağında yer alan İlimiz 414.500 ha. Yüzölçümüne sahiptir. Bunun 236.905 ha.lık kısmını orman alanı oluşturmak- tadır. Merkez ve İlçelerinde orman alanı dışında kalan yerlerin rakımlarının  240 m. ile 2000 m. arasında değişiklik arzetmesi ve arazi yapısının engebeli oluşu İlimizin arıcılık yönünden olumlu özelliklere sahip olduğunun göstergeleridir. Düşük rakımlı olan İl merkezi ve bağlı köylerden bazıları ile Safranbolu ve Yenice İlçelerimizde kış mevsiminin nispeten ılıman geçmesi, arıların sağlıklı olarak kışlatılması açısından; diğer taraftan rakımın 1500 ile 2000 m. arasında bulunan Merkez'e bağlı bazı köylerimiz ile Eflani, Eskipazar, Ovacık ve Safranbolu ilçemizin yüksek köylerinde bahar mevsimin geç gelmesi dolayısıyla arıcılık sezonunun uzamasına  ve bal derleme mevsiminin Temmuz ay'ı sonlarına sürmesini sağlamaktadır.  Buda bu yörelerimizde gezginci olarak arıcılık yapmak isteyen arıcılarımıza oldukça  önemli  fırsat sağlamaktadır.
l998 yılında İlimizin arıcılık potansiyelini ve sahip olduğu arılı kovan  varlığını belirlemek amacıyla  İl merkezi ve ilçelerde tüm köyler gezilerek İlimizin Arıcılık Haritası ve sahip olduğu arıcılık potansiyeli ortaya çıkarılmıştır. Buna göre İlimiz genelinde 545 adet ilkel, 19.895 fenni olmak üzere toplam  20.440 adet arılı kovan bulunmaktadır. Buna karşılık İlimizin arıcılık potansiyeli  86000 kovandır.Buna göre ilimizde 65.560 kovanlık atıl kapasite bulunmaktadır.
İlimizde gezginci arıcılık olayı; Yaz mevsiminde rakımı düşük olan yerlerden, bahar ve yaz mevsiminin daha geç geldiği yüksek rakımlı İlçelere götürüp, yaz dönemi sonunda yani bal hasatından sonra tekrar geri getirmek şeklinde olmaktadır. Eskipazar ilçemize gelen çok az sayıdaki arıcılar haricinde  İllimizde gerçek manada gezginci arıcılık olayı görülmemektedir. Buda İlimiz arıcılarının  tek geçim kaynağının arıcılık olmayışı, arıcılığı bir ek gelir kaynağı olarak yapmalarından ileri gelmektedir.
İlimizde yapılan arıcılıkta bal toplama sezonu genellikle Haziran - Temmuz aylarına rastlamaktadır. Mevsimlere göre değişmekle birlikte ilimizde kovan başına bal verimi 20-25 kg. arasında değişmekte ve arılardan bal hasadı Ağustos-Eylül aylarına rastlamaktadır. İlimizin sadece Yenice İlçesinin belli kısımlarında orman gülünden acı bal elde edilmektedir ve yine yenice İlçemizin bazı kısımlarında yoğun ıhlamur alanlarının varlığı sayesinde dünya bal kalite sıralamasında ilk sıralarda yer alan ve bir çok rahatsızlıkta şifa kaynağı olduğu kabul edilen ıhlamur çiçeği balı elde edilmektedir.
İl Merkezi, Safranbolu, Ovacık, Eflani ve Eskipazar İlçelerimizin köylerinde ve özellikle yüksek yaylalarında elde edilen çiçek balları Ülkemizin en kaliteli balları arasında yer almaktadır. Bunun en önemli sebebi de ilimiz arıcısının elde ettiği balı arıdan ve hiçbir şekilde katkı vermeden elde etmeye çalışmasıdır. Bu yüzden bizim arıcılarımız ancak ve ancak mevsimin arıcılık açısından uygun gittiği yıllarda ürün alabilir. Yani doğa verirse alır,vermezse inşallah seneye deyip şükreder.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret67184
Üyelik Girişi
AlışSatış
Dolar12.650712.7014
Euro14.269314.3265
Hava Durumu
Saat